AMBALAJ VE TEHLİKESİZ ATIK GERİ DÖNÜŞÜM

24.08.2011 tarih ve 280357 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren Ambalaj Atıkları Kontrolü Yönetmeliği gereğince Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Geri Dönüşüm Tesisi lisansı almıştır.

Geri dönüşüm terim olarak, kullanım dışı kalan geri dönüştürülebilir atık malzemelerin çeşitli geri dönüşüm yöntemleri ile hammadde olarak tekrar imalat süreçlerine kazandırılmasıdır.Tüketilen maddelerin yeniden geri dönüşüm halkası içine katılabilmesi ile öncelikle hammadde ihtiyacı azalır. Böylece insan nüfusunun artışı ile paralel olarak artan tüketimin doğal dengeyi bozması ve doğaya verilen zarar engellenmiş olur. Bununla birlikte yeniden dönüştürülebilen maddelerin tekrar hammadde olarak kullanılması büyük miktarda enerji tasarrufunu mümkün kılar.

Özmüşler A.Ş. Polietilen Geri Dönüşüm Tesisinde sınıflarına göre ayrılıp stoklanan ve kaynağında ayrı toplamadan gelen Plastik Ambalaj Atıkları ve Plastik Tehlikesiz atıklar, kırma makinesinde ufak parçalara ayrılan polietilenler granül makinesinde ısıl işlem gördükten sonra uzun çubuklar haline gelir. Daha sonra kesme makinesi ile soğutulup kesilip istenilen boyutta granül elde edilir ve ilgili firmasına gönderilmek üzere stok sahasında bekletilir.

Merkezi Sarnıç / Gaziemir’ de bulunan Özmüşler Atık Yönetimi ve Çevre Danışmanlık Hizmetleri A.Ş. şirketimiz; Karabağlar, Çiğli ve Pınarbaşı’nda bulunan şubelerimiz ile hizmetini sürdürmektedir.